Stačí pár minut a hned jste o poznatek chytřejší
Co je to minaret?
· Minaretem se nazývá věž mešity. Z jeho ochozu byli dříve muezziny svoláváni muslimové k modlitbě. Dnes je ovšem většina mešit vybavena reproduktory (technický pokrok se nevyhnul ani těmto úkonům), takže muezzinové už nemusejí stoupat po schodech nahoru. Nejvyšší minaret na světě (210 metrů) stojí v Casablance, ovšem už ne nadlouho. Íránské hlavní město Teherán se bude moci pyšnit dvěma ještě vyššími věžemi (230 metrů).
Co vlastně pijí ryby?
· Tekutiny potřebují pouze ryby žijící ve slané vodě. Proč? Příčinou je takzvaný osmotický zákon. Princip je následující: Tělesné tekutiny ryb žijících ve slané vodě obsahují mnohem méně soli než mořská voda, která je obklopuje. Z tohoto důvodu je kůží těchto ryb neustále vylučováno určité množství tekutiny. Toto množství musí ryby pitím neustále doplňovat. PŘEBYTEČNOU SŮL RYBY VYLUČUJÍ ŽÁBRAMI!!! Sůl , která se s přijímáním slané vody nutně dostává do organismu ,je vylučována močí pomocí speciální žlázy v oblasti žeber. U sladkovodních ryb je tomu předně naopak: Koncentrace soli v jejich tělech je vyšší než v okolí. Přijímání vody u nich funguje tak, že voda vniká do orgasmu. Tímto způsobem mají zajištěný příjem vody a nemusí tudíž pít.
Jak dělají včely z pylu med?
· Výroba medu znamená pro včely nesmírně náročnou práci. Jak to celé vlastně probíhá? Nejdříve včela dělnice svým asi půlcentimetru dlouhým sosákem vysaje z barevných květů nektar a přitom si s sebou odnáší i pyl. Nektar se ukládá v medovém váčku včely, pyl zase putuje do prohloubenin zadních noh hmyzu, takzvaných košíčků. Potom včela odlétá domů do úlu. Už za letu začíná proměna šťávy v med. Včely po té, co šťávu do úlu přinesou, musí ji zpracovat. Především odpařit nadbytečnou vodu, které je v nektaru až 60%, kdežto v medu jen asi 18%. Pak včely svými enzymy přemění převažující sacharózu na jednoduché cukry a navíc takto zpracovanou surovinu obohatí o další enzymy. Poté med uloží v plástvích úlů, tyto plástve zakonzervují víčky z vosku, kde med dozrává do své lahodné podoby. Při tomto procesu vynaloží včely obrovské úsilí. Jen pro představu, pro získání 1000 gramů medu musí včely sesbírat pyl z jednoho milionů květů, což představuje asi 10 tisíc výletů pro pyl a pro včely navíc obrovskou vzdálenost!
Jak fungují internetové vyhledávače?
· Ten systém dnes známe všichni. Do internetového vyhledávače, jako je Google, Seznam, Centrum, Atlas, zadáme např. „dovolená -Bulharsko" a za pár sekund obdržíme všechny důležité informace. Ale jak to vlastně funguje? Nejdůležitějším nástrojem vyhledávače je rejstřík. Ten si můžeme představit jako ohromnou skříň s nesčetnými přihrádkami. Každá z nich je označena klíčovým heslem (např. dovolená) a každá má další ,,podpřihrádky" (např. Bulharsko). Když do počítače zadáme hledané klíčové slovo, stroj prohledá všechny odpovídající přihrádky. Přídavné programy navíc seřadí nabídky podle jejich významnosti, navštěvovanosti a dalších kritérií.
Jak funguje sprej proti zamlžení?
· Zejména v zimě ztěžují řidičům jízdu zamlžená okénka. Příčinou je vlhký vzduch. Voda ulpívá na chladnějších površích, v tomto případě na skle oken automobilů. Vodní kapičky se zachytávají na každé sebemenší nerovnosti, které se vyskytují na skle, a přitom vytvářejí tenký film. Sprej proti zamlžení vyplňuje tyto miniaturní otvůrky, takže vzniká hladká plocha, po které voda okamžitě stéká a okno je báječně průhledné.
Jak chameleon mění barvy:
· Kůže chameleona sestává z vrstev. Horní vrstva obsahuje buňky s karoteny pro žlutou a oranžovou barvu. Další vrstva s melaniny odpovídá za hnědé a černé zbarvení a spodní vrstva je průhledná. Odráží dopadající světlo, čímž vznikají zajímavé modravé tóny. Podle aktuální nálady zvířete se prostřednictvím nervových vzruchů spouští uvolňování barviv v jednotlivých vrstvách, případně se vrstvy stávají propustnými pro světlo. Například stres vyvolává světlé zbarvení, které způsobují barevné buňky ve vrchní vrstvě kůže. Ve strachu se ještě zbarví skoro do černa, na čemž se podílejí všechny barevné buňky. K páření se chameleon zase vybarvuje pestře.
Jak pavouci spřádají své sítě?
· Pavučiny jsou na pohled křehké a lehké jako peříčko. Takřka umělecky upředené dílo je ovšem pevnější a pružnější než nylon. A jak vlastně tihle malí umělci své sítě spřádají? Každý pavouk má na zadečku snovací bradavky. Ty jsou spojeny se žlázami, které vyměšují bílkovinný sekret, který na vzduchu tuhne. Různé žlázy produkují různé sekrety, známých je až sedm druhů vláken. Každé pavučinové vlákno se skládá až z 200 jednotlivých vlákének. To je teda pěkná fuška, že? Co ale možná nevíte je, že ne každé vlákno je lepivé, vždyť jinak by pavouci ve svých sítích sami uvízli. Mohou se bezpečně pohybovat po spirálovitých vláknech pavučiny. Jejich kořist to ale bohužel neví. Kromě toho se pavouci pravidelně potírají přilnavým sekretem, aby mohli jistě šplhat.
Jak poznáte, když někdo lže?
· Jasně. Lhát se nemá! Když lže Pinocchio, poznáte to podle jeho nosu snadno. Když vás ale „vodí za nos“ váš protějšek, poznáte to hůř. I tak existuje pár jasných signálů. Tady jsou: Oči: Osoby, které lžou, častěji mrkají. Kdo lže, vyhýbá se přímému očnímu kontaktu. Pozor!!! To ale neplatí pro zběhlé lháře. Ti se člověku dívají do očí a nepoznáte nic! Ruce: Jakmile člověk kontroluje svoji mimiku, zapomene na ruce. Kdo nemluví pravdu, ten si často šahá na obličej. Drbe se na nose, rukou si pročesává vlasy nebo se škrábe na čele. Řeč: Kdo se pokouší lhát, snadno se do svých lží zamotá. Proto lháři často přerušují svou řeč, aby si srovnali myšlenky. Jejich řeč se tak znatelně zpomaluje.
Jak prací prášek rozpouští skvrny?
· Každý prací prostředek obsahuje látky, jako například tenzidy nebo enzymy, které napadají skvrny. Vezměte si třeba tuky. Sestávají z molekul, které se shlukují dohromady a ulpívají na tkanině jako skvrna. A tady zapůsobí prací prášek. Jeho složky se rozprostřou po celém povrchu textilu a postarají se o uvolnění tuku. Ten se smíchá s teplým pracím louhem. A skvrna je pryč!
Jak to, že se novorozenci umějí potápět?
· Důvodem je tzv. dýchací obranný reflex, který si děti přinesou na svět ze svého pobytu u maminky v bříšku- v plodové vodě. Jakmile se obličej dítěte dostane pod vodu, hlasivky se automaticky pevně stáhnou a uzavřou dýchací trubici. Po čtvrtém měsíci života ovšem tuto schopnost ztrácejí.
Nezralá rajčata jsou jedovatá
· Rajčata obsahují hodně vitaminů a jsou tudíž zdravá. Ale pozor! U zelených a nezralých rajčat to neplatí! Stejně, jako všechny rostliny z čeledi lilkovitých, obsahují i rajčata jedovatou látku, tzv. solanin. Ten má za úkol zeleninu chránit před hnilobou. Už 25miligramů tohoto solaninu (což je přibližně množství, které najdete ve dvou nezralých rajčatech) může u člověka vyvolat mírné příznaky otravy: jako je nevolnost, bolest hlavy a bolest v krku. Tento jed mizí teprve v okamžiku, kdy rajčata dozrají. Tehdy se mění solanin na červené barvivo.
Odkdy lidé jedí müsli k snídani?
· Zdravá směs dobyla snídaňové jídelníčky teprve koncem 60. let. Předtím se tato specialita jedla především ve Švýcarsku, a to večer. Jídlo zpopularizoval lékař Maxmilian Oscar Bircher-Benner. Objevil ho u jedné alpské pastýřky a od roku 1902 müsli zavedl ve svém sanatoriu k večeři. Od té doby tato strava bohatá na čerstvé ovoce a zeleninu tvořila stěžejní část léčby.
Odkud má semafor své barvy?
· Červená barva se už dlouho před vynalezením semaforu používala v železniční a lodní dopravě jako signalizace ,,STOP“. Proč? - Protože červená je dobře vidět nejen ve dne, ale také v noci. Jako barva pro ,,VOLNO“ byla vybrána zelená- červená a zelená jsou takzvané doplňkové barvy a v lidském barevném vnímání se nacházejí dost daleko od sebe. Proto je nebezpečí jejich záměny, dokonce i při špatných světelných podmínkách, velice nízké. A co žlutá nebo oranžová? Tak to je snadné- v lidském vnímání barev totiž leží přesně uprostřed mezi červenou a zelenou.
Odkud se vzali dudy?
· „Přece ze Skotska,“ odpoví nejspíš většina z vás. Omyl! Dnes si dudy sice spojujeme nejvíce se Skoty v kostkovaných sukních, ale na dudám podobný hudební nástroj hrávali už staří Řekové. Ve středověku se pak různé varianty dud rozšířily po celém světě. Pro Skotsko je ale typický měch naplněný vzduchem, na který se napojují tři drony, melodická píšťala a foukací trubka.
Proč bič práská?
· Už od roku 1905 víme, že se při práskání biče jedná o sonický (zvukový) třesk. Ale jak k tomu vlastně dochází? Při švihnutí bičem běží po biči smyčka od rukojeti ke špičce. V pohybu je tak čím dál kratší délka biče a jeho čím dál menší hmotnost. Na konci biče se rychlost nakumuluje, takže práskačka na špičce prorazí zvukovou bariéru (rychlost zvuku) a výsledkem je zvukový efekt.
Proč hrady z písku drží pohromadě?
· Stačí trocha vody a z písku vznikne přímo umělecké dílo – to přece ví každé dítě. Ale proč tomu tak je? Voda totiž písek „zasíťuje“, mezi jednotlivými zrnky vytvoří takzvané kapilární mosty a tím je vzájemně spojují. Vzniká síť, je tím pevnější, s čím větším počtem „sousedů“ je každé zrnko spojeno. Když je ovšem vody mnoho, kapilární mosty jsou tak velké, že se vzájemně prolínají a směs nedrží dobře pohromadě. Pískový hrad se pak zhroutí.
Proč mají oči tak málo barev?
· Člověk může mít zelené, hnědé nebo modré oči. Proč je ale nemůže mít třeba žluté barvy? Barvu oka podmiňuje duhovka (Iris). Je tvořena předním listem, tzv. stromou, a zadním listem. Zadní list je tvořen sytě pigmentovaným dvouvrstevným epitelem. Při narození je oko bezbarvé a modrou barvu očí kojenců vytváří zadní list duhovky. Jestli pak oči modré zůstanou, závisí na množství barviva melaninu. Oko se tak může zbarvit do šeda, zelena, modra, hněda až černa.
Proč mýdlo čistí?
· Špína většinou obsahuje oleje nebo tuky. Voda se s tuky nemísí, takže samotná na špínu nestačí. Proto používáme mýdlo, které obsahuje molekuly, jež dokážou vytvořit spojení mezi vodou a tuky. Tyto molekuly mýdla jsou na jedné straně hydrofobní (odpuzující vodu) a dobře váží špínu. Na druhé straně jsou taky hydrofobní (vážící vodu). Tyto vlastnosti molekul mýdla umožňují drhnutím špínu odstranit.
Proč není klávesnice počítače uspořádaná podle abecedy?
· Až do 19. Století byly klávesy strojů skutečně uspořádané pěkně od A až po Z. Způsobovalo to ale nemalé problémy: Ty opravdu rychlé a zdatné písařky či rychlí a zdatní písaři totiž při rychlém mačkání kláves je tak „uhnaly“, že se začaly s klávesami sousedními o sebe zasekávat. A tak moudří mužové bádali, co s tím, až problém rozlouskl americký knihkupec Christopher Sholes. Ten v roce 1868 uspořádal nejčastější anglická písmena – tedy E, T, O, A, N a I co nejdál od sebe a do půlkruhu. Jeho model se ujal.
Proč peříčko i kladivo padá ve vakuu stejnou rychlostí?
· Když upustíte kladivo a peříčko zároveň, řítí se kladivo obrovskou rychlostí k zemi, zatímco peříčko pomalu klesá. Příčinou je odpor vzduchu, tření vzduchu ve vztahu ke hmotě padajícího objektu. Na peříčko působí mnohem větší odpor vzduchu než na kladivo, proto mu to k zemi trvá déle. Ve vakuu není žádný vzduch, který by padající objekty brzdil. Přitažlivost působí na kladivo stejnou silou jako na peříčko, proto oba padají stejnou rychlostí.
Proč se lidé vlastně líbají?
· No to je přece jasné – protože je to baví! A teď trochu té vědy: V 90% všech kultur se lidé skutečně líbají stejným způsobem, který známe i my – a to na ústa. Proč ale? Jedna badatelka z USA zjistila, že polibkem vlastně tak nějak testujeme kvalitu svého partnera. Instinktivně vnímáme hormony ve slinách, a také jemné signály, které mluví pro spojení nebo proti němu.
Proč se listy na podzim zbarvují?
· Každé roční období má své krásy. Potom nemusíme být smutní, že léto už odešlo. Nadešel čas zářivých barev stromů. Ale proč se vlastně tak nádherně vybarvují právě na podzim? Letní zelenou barvu dává listům barvivo chlorofyl. Když se však dny začnou krátit a noci ochlazovat, stromy toto hodnotné barvivo (jinak též důležitou živinu) z listů odvádějí do svých větví a kmenů. Tam zůstane uložené a dobře chráněné před chladem až do příštího jara. Na listech se zatím uplatňují jiná hnědá, červená a žlutá barviva, která v létě chlorofyl překrývá.
Proč se televizním seriálům říká „mýdlové opery“?
· Každý z vás určitě zná nějakou tu typickou „mýdlovou operu“ (soap= anglicky mýdlo). Tu úplně první uvedla v roce 1932 jedna americká rozhlasová společnost. Tehdejšími sponzory vysílání byly koncerny na výrobu pracích prostředků, jako byl například Procter a Gamble. Sponzoring se jim zalíbil a společnosti produkovali čím dál víc „soap“, jen aby hospodyňky přilákaly k rádiu (a postupem času i k televizním obrazovkám) a do vysílání tak mohly zařadit co nejvíce reklam na své výrobky. A tak, až budete sledovat třeba VKV (Velmi křehké vztahy), povšimněte si také reklamních spotů.
Proč se vlastně medvídkovi říká „Teddy“?
· Plyšový medvídek je považován za nejoblíbenější plyšovou hračku! Předchůdcem slavného Teddyho byl plyšák od německé švadleny Margarete Steiff. V roce 1880 šila hlavně látkové slony a byli tak oblíbení, že se rozhodla otevřít si továrnu na plyšová zvířata. Její synovec jednou viděl v cirkuse živého medvěda. Byl tak nadšený, že mu ho teta musela hned ušít. Méďa ale „chodil“ po čtyřech. Ten dnes klasický, sedící, měl za kmotra amerického prezidenta (a vášnivého lovce) Theodora („Teddyho“) Roosevelta. V roce 1902 se vydal řešit jistý spor mezi dvěma státy a našel si čas i na lov. Lov se vydařil, i tak ale odmítl skolit jediné zvíře, co se naskytlo- medvěda. Na Rooseveltovu počest se zrodil slavný medvídek Teddy.
Proč vejce vařením ztvrdnou?
· Vejce natvrdo bývá oblíbenou součástí snídaně. Jak je ale možné, že při vaření ztvrdne? Bílek se skládá z vody a proteinových řetězců (bílkovin), které tvoří jakási volná klubka. Při teplotě 62°C se tato struktura proteinu mění a „slepí“ se v pevnou síť. U bílkovin žloutku k tomuto procesu dochází při 68°C.
Sloni jsou jako větší baletky
· Víte, že sloni jsou prstochodci a došlapují jen na špičky prstů? Ty jsou ale zarostlé ve svalech a kůži, takže vzniká plocha „chodidla“. To je vyztuženo vazivovým polštářkem, tlumícím otřesy. Proto se sloni dokážou i přes svou velkou váhu pohybovat naprosto tichounce.
Víte, co je to eufemismus?
· Tlusté ženy nemají špeky, ale rubensovskou postavu. Váš soused nezemřel, nýbrž od sousedky odešel a zaměstnance nevyhodili, ale uvolnili… Pomocí eufemismů se přikrášlují nepříjemné věci. Výraz pochází z řečtiny a znamená: mluvit v dobrém. Opakem je dysfemismus (drsnější vyjádření).